Jakie dokumenty potrzebujesz, by założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Rejestracja firmy w Urzędzie Skarbowym: Kluczowe informacje.
27 lipca 2023
Podatkowa księga przychodów i rozchodów: Dlaczego jest ważna dla przedsiębiorców?
27 lipca 2023

Female business colleagues with takeaway coffee mugs walking together in city, talking, discussing project or chatting. Medium shot. Work break concept

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ważny krok w rozpoczęciu własnego biznesu. Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które będą niezbędne do tego procesu:

 1. Dowód osobisty:
  • Podstawowym dokumentem, który musisz posiadać, jest ważny dowód osobisty. Będzie on potrzebny do zidentyfikowania Ciebie jako właściciela firmy.
 2. Formularz CEIDG-1:
  • Do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można go złożyć online na odpowiedniej stronie internetowej.
 3. Nazwa firmy:
  • Jeśli planujesz nadanie swojej działalności gospodarczej konkretnej nazwy, powinieneś ją wcześniej wybrać. Nazwa ta będzie podstawowym elementem identyfikującym Twoją firmę.
 4. NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej):
  • Po złożeniu formularza CEIDG-1 i zarejestrowaniu działalności gospodarczej, otrzymasz NIP, który jest niezbędny do wystawiania faktur i rozliczania podatków.
 5. REGON (Numer Identyfikacji Statystycznej):
  • Jeśli Twoja działalność wymaga otrzymania REGON-u, to także musisz go otrzymać. Zazwyczaj jest to wymagane w przypadku, gdy działalność ma charakter statystyczny.
 6. Zgłoszenie do ZUS:
  • Po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 7. Rachunek bankowy:
  • Konieczne będzie posiadanie rachunku bankowego na firmę, na którym będziesz dokonywał wszystkich operacji finansowych związanych z działalnością.
 8. Umowa najmu lub zgoda właściciela:
  • Jeśli prowadzisz swoją działalność w wynajmowanym lokalu, będziesz potrzebował umowy najmu lub zgody właściciela na prowadzenie firmy w tym miejscu.

Biuro rachunkowe służy pomocą w procesie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, pomaga w przygotowaniu wymaganych dokumentów i zapewnia wsparcie w procesie rejestracji. Dzięki naszej pomocy, założenie działalności będzie przebiegało sprawnie i zgodnie z przepisami.

Komentarze są wyłączone.